لوله پنج لایه چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از تجهیزات لوله و اتصالات در صنعت آبرسانی ساختمان‌سازی یک امر بسیار مهم است. در زمان قدیم برای سیستم آبرسانی ساختمان و منازل از لوله‌هایی از جنس فلز و آلومینیوم استفاده میکردند؛ ولی هنگام استفاده از این جنس لوله، مشکلات زیادی مانند نشتی، ترک‌خوردگی، زنگ‌زدگی و … به همراه داشت. با گذر زمان و پیشرفت در حوزه تکنولوژی، صنعت لوله‌ و اتصالات به جنس پلاستیک تغییر کرد. این جنس به خودی خود معایب زیادی داشت مثلا نمیتوانست دمای زیادی را تحمل کند اما قابل انعطاف بود و نصب راحتی داشت. روز به روز تکنولوژی در حال پیشرفت بود و مهندسین در حال برطرف کردن مشکل لوله‌ها بودند تا اینکه لوله‌های پنج لایه اختراع و تولید شد. این لوله ها ترکیبی بین پلاستیک و فلز است به طور دقیق و علمی می‌توان گفت جنس آن‌ها از آلومینیوم و پلیمر است. شما با خیال راحت می‌توانید از این لوله‌ها در انواع مصارف مثل گرمایش از کف، شوفاژ و … استفاده کنید. کمترین اتصالات، انعطاف بالا و مقاوم در برابر دمای بالا از ویژگی‌ها بارز لوله پنج لایه ابرش است. اگر می‌خواهید از لوله‌های پنج لایه ابرش اطلاعات بیشتری کسب کنید تا آخر این مقاله همراه ما باشید

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه از جنس آلومینیوم و پلیمر است. ساختار این لوله به ترتیب لایه‌ها شامل: پلیمر – چسب – آلومینیوم – چسب – پلیمر میباشد. آلومینیوم توسط چسب‌های مخصوص احاطه شده است تا مقاوم‌بودن آن را تضمین کند و لایه پلیمر هم، برای انعطاف بالا، مقاوم‌بودن و محافظت در برابر صدمات و دمای بالا به این نوع لوله اضافه شده است. لوله‌های پنج لایه ابرش در انواع متفاوتی تولید می‌شود که نوع اسم آن توسط لایه‌های استفاده شده بکار می‌رود. مثلاً لوله پنج لایه نوع P.E.R.T_Al_P.E.R.T که نشان می‌دهد فلز آلومینیوم مابین دو پلیمر قرار دارد و برای چسباندن آن‌ها از چسب‌های مخصوص و قوی استفاده می‌شود. میتوان گفت برتر در نوع لوله های پنج لایه است و همچنین مدل P.E.X_Al_P.E.X که نشان می‌دهد فلز آلومینیوم مابین نوع دیگری از پلیمر قرار دارد که بدلیل ساختار پیوند های مولکولی پلیمر های سرسختی هستند و لایه‌ها توسط چسب‌های قوی به‌هم‌چسبیده‌اند. در ادامه به تفاوت و ویژگی‌های انواع لوله‌های پنج لایه اشاره می‌کنیم.

 

ویژگی‌های لوله پنج لایه

از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که که نوع لوله P.E.X و P.E.R.T دارند این است که هیچگاه دچار تغییر فیزیکی نمی‌شود و خاصیت زنگ‌زدگی در این لوله ها وجود ندارد. همچنین لایه‌های بیرونی هم (پلیمر ) باعث جلوگیری از ضربه و فشار می‌شود. لایه آلومینیوم هم به دلیل دارابودن ویژگی فراصوت باعث می‌شود اکسیژن به داخل لوله وارد نشود و تغییر رنگ ندهد. برای خرید و مشاهده لوله پنج لایه تولید شده در گروه کارخانجات ابرش با استفاده از مرغوب‌ترین مواد اولیه و با مناسب‌ترین هزینه اینجا کلیک کنید. لوله پنج لایه باتوجه‌به آلومینیومی که در آن به‌کاررفته است، مقاومت لوله را تعیین می‌کند، بسیار سبک است و نصب آن به‌آسانی انجام می‌شود. این آلومینیوم باعث میشود که اکسیژن به سطح داخلی نفوذ نکند و باعث تغییررنگ و بوی آب نشود. این لوله ها برای استفاده از لوله‌کشی به‌صورت روکار دارای ظاهری مناسب و زیبا است. لوله پنج لایه ابرش به دلیل اینکه به‌صورت کلاف است دورریز ندارد و می‌توان گفت تمام آن مصرف می‌شود. استفاده از این نوع لوله صرفه اقتصادی بالایی دارد.

کاربرد لوله پنج لایه PEX و PERT

به دلیل اینکه رسوب نمی‌کنند، استفاده از آن‌ها در سیستم آبرسانی مناسب است.

در لوله‌کشی‌های شوفاژ و رادیاتور به دلیل تحمل و طاقت بالای دما استفاده می‌شود.

در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنعت شیمیایی استفاده می‌شود؛ چون در برابر مواد شیمیایی مقاوم است.

برای استفاده از سیستم‌های ذوب یخ در عابرها، پارکینگ‌ها و پیاده‌روها  استفاده می‌شود.

از لوله‌های پنج لایه در سیستم‌های گرمایش از کف استفاده می‌کنند؛ چون تحمل فشار بالای آب و دمای آن را دارد.

انواع لوله پنج لایه و تفاوت آن‌ها

لوله‌های پنج لایه دارای دو نوع P.E.R.T و P.E.X  است که در ادامه تفاوت آن‌ها را خواهیم گفت:

لوله‌های پنج لایه P.E.X:

این لوله‌ها از خانواده پلی‌اتیلن مشبک است که در دسته ترموست یا ترمو سخت قرار می‌گیرد. درجه تحمل حرارت آن ۹۰ درجه سانتی‌گراد است و انعطاف پذیری مناسبی دارد و مقاومت آن در برابر فشار هوا عالی است. این لوله نسبت به ویژگی‌هایی که دارد به پلیمر طلا شناخته می‌شود. برای خرید لوله پنج لایه مدل P.E.X از فروشگاه گروه کارخانجات ابرش اینجا کلیک کنید.

لوله‌های پنج لایه P.E.R.T:

این ماده جز پلی‌اتیلن‌های ساده با درجه تحمل حرارت بالا است. لوله‌های پنج لایه P.E.R.T بر اثر حرارت نرم و منعطف بوده و پس از سردشدن به حالت اولیه خود برمی‌گردد. برای خرید لوله پنج لایه مدل P.E.R.T از فروشگاه گروه کارخانجات ابرش اینجا کلیک کنید. از لحاظ مواد اولیه، هر دو نوع لوله از پلی‌اتیلن تشکیل شده‌اند با این تفاوت که در پلیمرهای ترموپلاستیک (P.E.R.T) تغییر طولی ایجاد شده است که برای شوفاژ و پکیج‌ها با دما ۹۵ درجه مناسب است؛ ولی بیشترین استفاده لوله ۵ لایه P.E.R.T در انتقال آب سردوگرم آشامیدنی استفاده می‌شود.

لوله‌های پنج لایه P.E: این نمونه از لوله تحمل دمای بالا را ندارند و فقط برای آب سرد استفاده می‌شود. درجه تحمل حرارت آن فقط ۳۵ درجه است. قیمت پایینی دارد و بیشتر در لایه‌های خارجی لوله‌ها برای انشعاب آب شهری قابل‌استفاده است. به اصلاحا به آن PE-AL-PE هم گفته میشود.

نکات ایمنی لوله پنج لایه

الف) از لوله‌های پنج لایه در مقابل مصالح ساختمانی مراقبت کنید. توجه کنید که شی نوک‌تیز به لوله‌ها آسیب نرساند همچنین حتماً اگر کف ساختمان مصالح دارید لوله‌ها را روی یک مقوا یا کارتن بگذارید.

ب) پس از تأیید ناظر و اتمام کار مصالح را به‌خوبی روی شیرآلات بریزید تا آسیبی نبیند.

ج) سرمای شدید و نور مستقیم خورشید برای لوله‌های پنج لایه مناسب نیست سعی کنید از عایق استفاده کنید.

د) مسیر عمودی را برای نصب لوله‌ها در نظر نگیرید. حتماً به‌صورت افقی در کف و سپس در زیر شیرآلات بر روی دیوار به صورت عمودی نصب کنید.

 

آزمون‌های لوله پنج لایه در واحد کنترل کیفیت ابرش:

تست جوش: در این تست لایه ی آلومینوم داخل لوله که به‌صورت اور لب (overlap) روی یکدیگر قرار گرفته‌اند و توسط جوش اولتراسونییک (Ultrasonic)  جوش‌خورده است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

تست کشش: در این تست مقطع ۲٫۵ سانتی‌متری از لوله بریده شده و توسط دو میله مقاوم کشیده می‌شود. هدف از این تست میزان مقاومت لوله در برابر کشش، کنترل می‌گردد.

تست فشار هوا: به‌گونه‌ای است که با دستگاه‌های مخصوص ۲۲ بار فشار هوا در داخل لوله با دمای ۱۰۰ درجه و در ۱۶۵ ساعت قرار می‌دهیم تا میزان تحمل و مقاومت لوله سنجیده شود. درصورتی‌که میزان فشار در لوله‌های ساختمانی فقط ۲/۵ تا ۳ بار است؛ اما برای اطمینان خاطر بیشتر واحد کنترل کیفیت ابرش این لوله را در شرایط ۲۲ بار فشار هوا قرار می‌دهد.

 

مزیت های مهم و کاربردی لوله های پنج لایه ابرش:

  • مقاوم در برابر فرسودگی
  • مقاوم در برابر رسوب گذاری
  • نفوذ ناپذیری در برابر اکسیژن
  • عدم تغییر رنگ و بوی آب جاری در لوله
  • تحمل دمای بالا
  • تحمل فشار بالای آب
  • حمل تقل راحت و آسان
  • انعطاف پذیری بالا
  • کاهش صداهای نامطلوب از لوله ها

 

قیمت انواع لوله‌های پنج لایه

برای اطلاع از قیمت‌های انواع لوله‌های پنج لایه اینجا کلیک کنید.

 

سخن پایانی

لوله‌های پنج لایه با دو نوع متفاوت و برتر در حوزه خود برگرفته از حوزه تکنولوژی و پیشرفت روزافزون صنعت ساختمان‌سازی و مهندسی توانسته به خط تولید گروه کارخانجات ابرش دست پیدا کند. این محصول با بهترین کیفیت و مرغوب‌ترین مواد اولیه در ابرش تولید و توزیع می‌شود. در هنگام خرید تست همراه لوله های پنج لایه برای شما ارسال میشود که میتوانید با خیال راحت لوله خریداری شده را تست و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در این تست همراه ۴ بار فشار هوا وارد لوله ها میشود در صورتی که میزان فشار هوای لوله های پنج لایه در ساختمان ها فقط ۲/۵ تا ۳  است. این میزان فشار برای تست جهت اطمینان سازی از سالم بودن و میزان مقاومت در برابر فشار لوله های ابرش است. برای دیدن انواع لوله‌های پنج لایه و شیرآلات و اتصالات به بخش فروشگاه مراجعه کنید. سپاس که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.