پوشش دهی تحت خلاء (PVD)

اگر بخواهید خیلی راحت با واژه و فناوری پوشش PVD آشنا شوید بهتر است اول به رسوب‌ها یا پریدگی رنگ، در برخی شیرآلات توجه کنید. شیرآلاتی که توسط روش تحت خلاء یا پی وی دی پوشش دهی شده اند خیلی مقاوم تر از شیرآلاتی هستند که آبکاری آن ها به روش های قدیمی انجام شده است. شیرآلات با تکنولوژی پی وی دی در برابر سایش ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از روش متداول قدیمی است. گروه کارخانجات ابرش با بهره‌گیری از شیوه پوشش‌دهی تحت خلاء PVD  توانسته باکیفیت‌ترین محصولات را به بازار عرضه کند. به لطف پوشش‌دهی PVD تعداد رنگ‌های شیرآلات تنوع زیادی پیدا کرده است و می‌توان گفت ماندگاری آنها بسیار بالاست. محصولات آبکاری شده با این روش برخلاف آبکاری سنتی در برابر خط‌وخش مقاوم است. برای آشنایی بیشتر فناوری پوشش دهی PVD  شیرآلات ابرش با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

 

فناوری PVD چیست؟

واژه PVD مخفف کلمه  Physical vapor deposition  به معنی انباشت بخار فیزیکی است. شیرآلات در داخل این دستگاه با دمای ۵۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد پوشش‌دهی یا به‌اصطلاح آبکاری می‌شوند. انباشت بخار فیزیکی یا تبخیر حرارتی یکی از روش‌های رسوب‌گذاری است که با حرارت دادن مواد اولیه در خلاء صورت می‌گیرد که به آن PVD می‌گویند. فلز تیتانیوم در پوشش‌دهی تحت خلاء، استفاده میشود که درجه سختی آن تقریباً ۳ برابر فولاد است. تیتانیوم وقتی در شرایط محیطی و تکنولوژی همراه با حرارت و فشار قرار می‌گیرد رنگ‌های زیبا و متنوعی تولید می‌کند که در حال حاضر باتکیه‌بر این فناوری شاهد رنگ‌های زیبای طلایی، رز گلد، مسی، کروم، مشکی و … بر روی شیرآلات ابرش هستیم.

گفتنی است که محصولات زیادی در گروه کارخانجات ابرش با فناوری جدید PVD پوشش‌دهی شده است که شما می‌توانید در قسمت فروشگاه مشاهده کنید. برای رفتن به فروشگاه شیرآلات کارخانه ابرش اینجا کلیک کنید.

مراحل فناوری پوشش‌دهی PVD

در این روش قطعات موردنظر قبل از ورود به محفظه خلاء از ترکیبات گریس، روغن، اثر انگشت و … پاک می‌شوند. سپس زمانی که مقدار کمی خلاء ایجاد شد گازهای یونیزه، با ایجاد تغییرات مولکولی سطوح قطعات موردنظر، محیط دستگاه پی وی دی را تمیز می‌کنند. در مرحله بعد با ایجاد کمان الکتریکی فلز تیتانیوم تصعید و بخارهای حاصله به‌سرعت یونیزه می‌شوند که شامل بار مثبت هستند؛ با شتاب به قسمت‌هایی از، قطعات دارای بار منفی می‌روند و بر روی سطوح می‌نشینند. این لایه رنگی ایجاد شده که به پوشش‌دهی پی وی دی معروف است به‌شدت بادوام و درخشان بوده و باعث درخشندگی و زیبایی شیرآلات گروه کارخانجات ابرش می‌شود.

مزایای استفاده از تکنولوژی PVD

  • حفظ محیط‌زیست و کاهش حداکثری آلودگی زیستی یکی از ارکان مهم گروه کارخانجات ابرش است. استفاده از این تکنولوژی کمترین میزان تولید آلودگی و آلاینده‌های شیمیایی را به همراه دارد.
  • گروه کارخانجات ابرش، دارای سیستم تصفیه آب میباشد تا بیشترین صرفه جویی در مصرف آب صورت گیرد.
  • پوشش روی شیرآلات با استفاده از این تکنولوژی باعث می‌شود در برابر دماهای بالا، به‌شدت مقاوم باشد.
  • از این تکنولوژی به دلیل قوام و عمر طولانی‌مدت در صنعت ساخت هواپیما و قطعات ماشین‌سازی استفاده می‌شود.
  • آن دسته از شیرآلاتی که با این تکنولوژی ساخته شده‌اند در برابر فرسایش و صدمات مقاوم هستند و کمترین درصد خط‌وخش را برجا می‌گذارند.
  • زنگ‌زدگی در این نوع پوشش‌دهی اتفاق نمی‌افتد. لایه‌های نازک ولی سرسخت این محصولات، بسیار مقاوم است. همچنین باعث می‌شود زیبایی، درخشش رنگ و کیفیت شیرآلات شما را تا بیشترین حد ممکن افزایش دهد؛ اما نگران نباشید؛ چون ضخامت (حدود ۰.۲۵ تا ۰.۵ میکرون) آن باعث می‌شود وزن سنگینی نداشته باشد.
  • با اینکه استفاده از ماشین‌های PVD برای تولیدکنندگان هزینه زیادی دارد؛ اما رنگ‌های متنوع، جذاب‌ و با کیفیت تری ارائه می‌دهد. این رنگ‌ها مانند: طلایی، رز گلد، برنز و … است. برای دیدن رنگ‌بندی‌های شیرآلات گروه کارخانجات ابرش اینجا کلیک کنید.

 

سخن پایانی

روش پوشش‌دهی PVD یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا است که در حال حاضر گروه کارخانجات ابرش از آن استفاده می‌کنند. استفاده از این روش باعث تولید محصولات باکیفیت و متنوع می‌شود که در نتیجه رضایت مشتریان را به همراه دارد. ابرش از به روز ترین و پیشرفته ترین ماشین آلات برای پوشش دهی به روش PVD استفاده میکند.  برای مشاهده نمونه‌های پوشش‌دهی با روش PVD با رنگ‌های متنوع به قسمت فروشگاه مراجعه کنید. سپاس که تا آخر این مقاله همراه ما بودید.