روش‌های تضمینی برای براق شدن شیرآلات

شیرآلات باتوجه‌به جنس و نوع آبکاری آنان املاح آب را به خود جذب کرده و تشکیل رسوب می‌دهد و یا لکه‌های آب را واضح نشان می‌دهد. کدر و لکه‌دار بودن شیرآلات شکل و شمایل خوبی ندارد و بسیاری از افراد دنبال راه و روش‌هایی هستند که در تایم خیلی کم سرویس شیرآلات خود را براق کنند و جلا دهند. ما در این مقاله به‌صورت اختصاصی و مناسب هر شیرآلات راه براق کردن آنان را به شما می‌گوییم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

 

براق کردن شیرآلات با استفاده از جوش شیرین

ازآنجایی‌که مواد تمیزکننده مثل وایتکس جوهر نمک برای محیط‌های سربسته به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود یکی از بهترین مواد پاک‌کننده جوش شیرین است. شما به‌اندازه موردنیاز جوش شیرین را روی اسکاچ یا ظرف‌شور بریزید سپس کمی آب گرم به آن اضافه کنید تا خمیری سفت به دست آید اگر تمایل داشتید می‌توانید لیموترش هم به این ماده اضافه کنید سپس خمیر به‌دست‌آمده را روی شیر آب بکشید و با یک مسواک کهنه درزهای آن را هم بکشید تا به همه قسمت‌ها آغشته شود. سپس بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه شیر را بشویید. لطفاً پس از شستشو با پارچه نخی شیر خود را پاک کنید.

براق کردن شیرآلات با استفاده از سرکه

سرکه با خاصیت اسیدی که دارد می‌تواند یکی از بهترین پاک‌کننده‌های شیرآلات شما باشد. برای این کار کافی است توی ظرف یا شیشه دارای پاشش (مثل ظرف شیشه پاک کم) سرکه را اضافه کنید و بعد از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه دستمال پارچه‌ای سطح موردنیاز خود را پاک کنید. همچنین اگراحساس میکنید دوش حمام ی سر شیر آب خروجی آب کم فشاری دارد میتوانید داخل یک پلاستیک سرکه و آب را مخلوط کنید و سپس مانند عکس به سری دوش یا شیر آب، ببندید بعد از گذشت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه جدا کنید و شیرآب را باز کنید تا رسوب ها خارج شود. سرکه رسوب را در خود حل میکند و یکی از راه های خوب برای از بین بردن رسوب و جرم شیرآلات است.

 

توجه: به‌هیچ‌عنوان شیرآلات خود را با جوهرنمک نشویید؛ چون سیاه می‌شود و هیچ راه چاره دیگری جز تعویض شیرآلات وجود ندارد.

 

آیا شیرآلات گران‌قیمت دچار رسوب می‌شود؟

در برخی از مناطق مسکونی آب خیلی جرم سختی دارد و شیرآلات اگر به طور منظم پاک نشوند ممکن است رسوب‌های سخت‌تری ایجاد کند. اما اگر می‌خواهید شیرآلات شما عمر بادوام‌تر و درخشش بالاتری داشته باشید بهتر است از شیرآلات باکیفیت بالا خرید کنید و در نتیجه ماهی یک‌بار برای پاک‌کردن شیر آب اقدام فرمایید. برای دیدن نمونه های متنوع و با کیفیت شیرآلات گروه کارخانجات ابرش که پوشش بسیار مقاوم دارند و دارای گارانتی یک ساله هستند کلیک کنید.

 

رسوب‌گیری و لکه‌گیری شیرآلات سفید

شیرآلات سفید لکه‌ها و اثر انگشت را خیلی نشان نمی‌دهد؛ اما باز هم نیاز است که پاکیزگی را رعایت کنید. برای این کار کافی است مایع ظرف‌شویی را در آب حل کنید سپس با دستمال  یا پارچه نرم آغشته به مایع کنید و روی شیرآلات بکشید سپس بعد از آبکشی با پارچه نرم خشک کنید.

 

رسوب‌گیری و لکه‌گیری شیرآلات طلایی

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم سرکه قدرت پاک‌کنندگی بالایی دارد؛ اما باید دقت داشته باشید که به مدت‌زمان طولانی سرکه بر روی شیر نباشد تا دچار فرسایش نشود. برای این کار مراحل زیر را بادقت انجام دهید:

  • ابتدا با پارچه شیر آب را به‌خوبی تمیز کنید تا اگر غرد و غباری درد پاک شود.
  • آب و سرکه را به نسبت‌های ۲ و ۴ باتوجه‌به محیطی که دارید ترکیب کنی. (۲ قاشق آب+ ۲ قاشق سرکه)
  • سپس با پارچه‌ای نرم آغشته با محلول روی شیرآلات خود بکشید.
  • اگر خیلی رسوب و لکه دارد ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی شیر بماند سپس شستشو دهید و بعد با پارچه خشک تمیز کنید.

برق انداختن شیرآلات

مواد شیمیایی که باعث خوردگی و فرسایش می‌شود را بهتر است به‌هیچ‌عنوان برای رسوب‌زدایی و جرم‌گیری و لکه‌گیری استفاده نکنید. چون لایه آبکاری ممکن است سیاه یا خورده شود.

بهترین روش و کارآمدترین روش این است که شما با یک‌پارچه نخی و محلول آب و سرکه به جان شیرآلات خود بیفتید و به‌خوبی آن‌ها را تمیز کنید.

ترکیب مایع ظرف‌شویی با آب گرم در درون ظرف به مقدار لازم هم بسیار کاربردی است. اسکاچ یا ابر را داخل مایع قرار دهید و روی شیرآلات بکشید. لطفاً از پارچه‌های زبر استفاده نکنید؛ چون باعث خط‌وخش می‌شود.

یکی از راه‌های دیگر استفاده از لیموترش است. لیموترش را به دو قسمت تقسیم کنید سپس روی لیموترش جوش شیرین بریزید و بعد به‌آرامی روی شیرآلات بکشید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید سپس آبکشی کنید و بعد با پارچه نرم خشک کنید.