۵ ویژگی اصلی در خانه هایی مدرن با طراحی مینیمال

در طی سال‌های اخیر مینیمالیسم به‌ عنوان یک سبک طراحی و حتی فراتر از آن، به‌ عنوان یک فلسفه و شیوه‌ی زندگی، محبوبیت بسیاری به دست آورده و مورد توجه قرار گرفته است. نظریه‌ی مینیمالسیم در معماری، دستیابی به طراحی بهتر با درنظرگرفتن اصول سادگی، فضای در اختیار، جزئیات و رنگ است. طراحی مینیمالیستی محدودیتی را به نمایش می‌گذارد که هدف آن استفاده‌ی دقیق و ویرایش فضاها برای رسیدن به یک نقطه از وضوح در تماشای تصویر کلی محیطی است که چشم آن را می‌بیند. برای دیدن شیرآلات با طرح های متنوع اینجا کلیک کنید.
طراحی مینیمال در دیزاین فضاهای کوچکی همچون خانه‌های امروزی مفید بوده و آن‌ها را تبدیل به محیط‌های جذاب و خالی از تجملات کرده است، راحتی و باز بودن فضای مبلمان و یا شیرآلات مینیمال در آشپرخانه، حس سبکی و خلوتی در آن قابل‌ مشاهده است. در حقیقت ما آرامش و گرمی فضاهای مینیمالیستی را دوست داریم و در اصل از این‌که در طراحی مینیمال هیچ ابزار اضافه‌ای وجود ندارد و بااین‌حال چشم مدام در حال چرخش و کندوکاو فضاست، از آن لذت می‌بریم.
اما آنچه در این مقاله می‌خوانید گذری بر پنج ویژگی و خصوصیت خانه‌های مدرن، با طراحی مینیمال است. این ویژگی‌ها در حقیقت اصول طراحی مینیمال در خانه‌ها بوده و به‌طورکلی شامل موارد زیر است:
• سادگی در فرم و عملکرد
• روکش‌های ساده و بدون طرح
• فضاهای تمیز، باز و پرنور
• جزئیات ساده و بدون نیاز به دکوراسیون
• استفاده استراتژیک از مواد برای ایجاد توجه و علاقه بصری
• سادگی در فرم و عملکرد

بسیاری از خانه‌های مدرن که با پایه و اصل طراحی مینیمال دیزاین شده‌اند، یک طرح ساده و کارآمد با فضای باز و راحت دارند. این موضوع باعث ایجاد وضوح در فضا می‌شود، جایی که محیط در آن ساده است. اشکال ساده، طرح‌های باز، دیوارهای داخلی در حداقل تعداد ممکن،و استفاده‌ی حداکثری از نور روز، در حقیقت اصلی‌ترین ویژگی‌های طراحی مینیمال در خانه‌های مدرن هستند.
در حقیقت در طراحی مینیمال یک فرم ساده‌ی کلی وجود دارد و در آن سعی بر آن است که تا آنجا که بخش‌های اصلی یک‌خانه مثل دیوارها، درب‌ها، پنجره‌ها، پله‌ها و لوازم داخلی آن مثل مبلمان و کمدها اجازه می‌دهند، منحنی‌های کامل و زاویه‌های کمتری وجود داشته باشد تا چشم اولین اصلی را که در فضا مشاهده می‌کند سادگی و خلوتی باشد در نهایت زیبایی و جذابیت ببیند.

روکش‌های ساده و بدون طرح
در طراحی مینیمال با استفاده از روکش‌های ساده‌ی بیرونی می‌توان با بیان ویژگی‌های فیزیکی مثل جنس آن‌ها به‌راحتی باعث ایجاد جذابیت و تفسیر بصری شد.
روکش ساده شامل همه ‌چیز می‌شود، از آنچه به‌عنوان شیرآلات، کف و دیوارپوش‌ها استفاده می‌شود تا روکش‌های مبلمان و سایر وسایل. در طراحی مینیمال هیچ‌چیز قرار نیست به‌تنهایی بار جلب‌توجه چشم را به دوش بکشد و همه وسایل و بخش‌های اصلی مکمل یکدیگر هستند؛ بنابراین هیچ روکش و پوششی نباید پر از طرح و نقش باشد تا وزن فضا روی آن قرار گیرد.

فضاهای تمیز، باز و پرنور
در طراحی مینیمال خانه‌های کوچک اما مدرن امروزی، عموماً یک پلان بازبینی آشپزخانه و سایر قسمت‌های منزل وجود دارد که می‌تواند نور زیبایی را در تمام خانه پراکنده کند. سطوح دیوارها با رنگی روشن و جزئیات تمیز و مدرن طراحی می‌شوند و استفاده از پالت‌های رنگی خنثی در تمام جزئیات، جذابیت بصری خوبی به همه خانه داده و البته فضای آن را بزرگ‌تر جلوه خواهند داد.
در طراحی مینیمال تلاش بر آن است که با ایجاد نور بیشتر در اتاق‌ها خطوط دید گسترده‌تری ایجاد کرد و این مهم‌ترین اصل در این سبک است. همچنین در طراحی مینیمال لوازم و وسایلی در اتاق قرار می‌گیرند که واقعاً به آن‌ها نیاز است و این موضوع فضای بین آن‌ها را بازتر می‌کند. وقتی فراوانی نور به لوازم کم، اضافه می‌شود، در حقیقت فضای خانه گرم و راحت شده و حس خانه‌های سرد، مصرفی و استریل وجود نخواهد داشت.

جزئیات ساده و بدون نیاز به دکوراسیون
طراحی مینیمال یعنی همه جزئیات باید تا حد ممکن ساده باشد. به‌عنوان‌مثال در طراحی مینیمال کابینت و شیرآلات، به‌عنوان بخش مهمی است که نمی‌توان آن‌ها را از فضا حذف کرد، باید از صفحات صاف و تخت ساخته شوند تا چشم برای مدت‌زمان زیادی روی آن‌ها تمرکز نکرده و به‌سرعت به المان بعدی برود. این درست برخلاف طراحی‌های غیرمینیمال است که در آن‌ کابینت‌ها و شیرآلات با جنس و رنگ‌های بسیار فریبنده‌ای ساخته می‌شوند و توجه را بیش از آن که لازم باشد به خود جلب می‌کنند. شیرآلات مینیمال ابرش به طراحی منحصر به فردی که دارند زیبایی منزل شما را چندین برابر میکنند. برای دیدن نمونه های شیرآلات ابرش اینجا کلیک کنید.

 

استفاده‌ی استراتژیک از مواد برای ایجاد توجه و علاقه‌ی بصری، بافت و شخصیت
در طراحی مینیمال تعداد متریالی که در قسمت‌های اصلی خانه مانند کف و دیوارها، یا وسایل و تزئینات استفاده می‌شود بسیار کم است. در حقیقت به ‌طور معمول از دو یا نهایتا سه ماده برای طراحی استفاده می‌شود.
این دقیقا به معنی استفاده‌ی استراتژیک از مواد است، به این معنی که تنوع بیش ‌از حد در جنس موادی که برای هر بخش مورد استفاده قرار می‌گیرد، اصل سادگی در طراحی مینیمال را از میان برداشته و به بیننده‌ اجازه‌ی خلق شخصیت دلخواه به لوازم را نداده و به او فرصت تفکر، خلاقیت و تحلیل آزاد و دلخواه را نمی‌دهد. این دقیقا به معنای استفاده‌ی صحیح و استراتژیک از مواد و هدف انتخاب آن‌ها در طراحی مینیمال است. شیرآلات مینیمال ابرش با طراحی خاص و ساده ای که دارند در دکور خانه های مینیمال بسیار جذاب دیده میشوند و به راحتی با دکور منزل مانند کابینت ها به راحتی هماهنگ میشود. برای دیدن نمونه های متنوع شیرآلات ابرش اینجا کلیک کنید.