آنچه تعمیرکار باید بداند! اتصالات برنجی

شاید تابه‌حال برای شما پیش‌آمده است که بعد از تعمیر هر وسیله‌ای تعدادی قطعه یا پیچ‌ومهره را جا گذاشته‌اید و یا اصلاً کاربرد آن را نمی‌دانید. اگر در موقعیتی گیر کرده‌اید که نمی‌دانید برخی لوله‌های خاص با چه اتصالاتی به یکدیگر متصل می‌شوند ما در این مقاله تمام اتصالات لازم را که با بهترین آلیاژ یعنی برنج ساخته شده است برای شما به طور کامل توضیح خواهیم داد. اتصالات مانند اتصالات برنجی باعث کاهش سیستم پاپینگ، کاهش نشتی، عدم نفود اکسیژن به داخل لوله ها، نصب راحت و قابل انعطاف و عدم زنگ زدگی می‌شود. همچنین قیمت اتصالات برنجی از دیگر اتصالات بیشتر است و از طرفی دوام، کاربرد و تنوع بیشتری دارد. تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

 

اتصالات برنجی
اتصالات برنجی ابرش با آلیاژ برنج که ترکیبی از مس و روی است ساخته شده است. این اتصالات با گذر از ۵ مرحله به ساخت نهایی می‌رسد. این مراحل شامل: ریخته‌گری، ماشین‌کاری، پرداخت‌کاری، آبکاری و مونتاژ است. این آلیاژ بسیار مقاوم است و کمترین آسیب و فرسودگی را دارد. اتصالات برنجی با آبکاری که توسط گروه کارخانجات ابرش انجام می‌شود، ضدزنگ و در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم است. اتصالات برنجی، قطعات موردنیاز یک تعمیرکار و نصاب است و بایستی با تمام اتصالات آشنا باشد تا بتواند به‌خوبی سیستم لوله‌کشی ساختمان را انجام دهد. گفتنی است که این اتصالات تنها در لوله‌کشی کاربرد ندارد؛ در وسایلی مانند اتصالات یخچال و ترمز خودرو هم نقش دارد. اتصالات برنجی در دو نوع کلی فشارقوی و فشار معمولی تولید می‌شود که اگر خطوط انتقالی مدنظر شما فشارقوی باشد باید از اتصالات با فشارقوی استفاده کنید.

انواع اتصالات برنجی
اتصالات برنجی تولید شده در گروه کارخانجات ابرش دارای تنوع بوده و در شکل و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود که شما می‌توانید به‌راحتی برای هر قسمت از کار خود، اتصالات مربوط به آن را داشته باشید. انواع اتصالات شامل اتصالات برنجی کوپلی و اتصالات برنجی پرسی است که بارزترین تفاوت این اتصالات این است که اتصالات برنجی پرسی ساختار ساده‌تری نسبت به اتصالات برنجی کوپلی دارند و به همین ترتیب آنها قیمت بالاتری نسبت به پرسی دارد.

زانو دیواری کوپلی قطعه‌ای است که از آن برای متصل‌کردن دو قطعه لوله یا فیتینگ که موقعیت مکانی آن نسبت به یکدیگر دارای زاویه باشد، کاربرد دارد و نوع اتصال آن کوپلی است. برای اتصال لوله پنج لایه به اتصالات دنده‌ای به کار گرفته می‌شود.
 

رابط رو پیچ کوپلی در لوله‌کشی‌های خطوط انتقال برای وصل کردن دو لوله به یکدیگر برای اتصال‌یافتن استفاده می‌شود به‌گونه‌ای که آب از آن قسمت، نشتی نداشته باشد.

 

سه‌راهی کوپلی برنجی برای گرفتن انشعاب دوراه اصلی به فرعی استفاده می‌شود. بسیار مقاوم است. از این اتصال در سیستم لوله‌کشی ۵ لایه P.R.T استفاده می‌شود.

 

رابط توپیچ کوپلی برای اتصال دو لوله به یکدیگر استفاده می‌شود. به‌قدری مقاوم است که باعث نشتی نمی‌شود همچنین از نفوذ اکسیژن به داخل لوله جلوگیری می‌کند.

 

اتصالات برنجی استفاده شده در شیرآلات ابرش
اتصالات برنجی تولید شده در گروه کارخانجات ابرش کمترین خرابی، نشتی و فرسودگی را در سیستم پاپینگ دارد.
این اتصالات در برابر حرارت مقاوم هستند و در سیستم‌های گرمایشی و یا انشعاب‌های دارای دمای بالا استفاده می‌شود. در سیستم‌های لوله‌کشی، هم لوله و هم اتصالات آن، باید قابل‌اعتماد باشد تا تعمیر به حداقل برسد؛ ازین رو با خیال راحت، گارانتی و تضمین معتبر میتوانید لوله و اتصالات را از گروه کارخانجات ابرش تهیه کنید.