استفاده از آلیاژ برنج در صنعت شیرآلات

آلیاژ برنج در صنعت شیرآلات

برنج یک آلیاژ با ترکیب مس و روی است. به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی مثل استقامت و دوام بالا می‌توان به‌راحتی از این آلیاژ در تمام مصارف صنعتی استفاده کرد. شیرآلات با بدنه برنج در اکثر ساختمان‌های اداری و مسکونی مورداستفاده قرار میگیرد. همچنین یکی از رایج‌ترین تجهیزاتی است که مورد استقبال ساختمان‌سازان و صاحبخانه‌ها قرار گرفته است. این شیرآلات، بادوام و مقاوم در برابر خوردگی و فرسودگی هستند، به حداقل مراقبت نیاز دارند و در دمای بالا تحمل‌پذیرند. شیرآلات برنجی یک گزینه عالی برای صاحبخانه‌هاست که خرید آن صرفه‌جویی در هزینه‌ است؛ اما عملکرد یا کیفیت را فدای قیمت پایین نمی‌کند.

اگر قصد بازسازی آشپزخانه یا نیاز به تعویض شیر آشپزخانه قدیمی خود دارید، شیرآلات با بدنه آلیاژ برنج گزینه مناسبی است. تنوع زیادی برای شیرآلات آشپزخانه وجود دارد که می‌توانید انواع نمونه‌ها را در قسمت فروشگاه گروه کارخانجات ابرش مشاهده کنید.

این آلیاژ قابلیت چکش خواری دارد؛ یعنی تغییر شکل در این نوع آلیاژ به‌راحتی انجام و فلزی است که در دمای پایین سریع ذوب می‌شود. دمای ذوب آن ۹۰۰ تا ۹۴۰ است. اگر فلز “روی”با مقدار کمتری در آن ترکیب شود سرعت جوش افزایش میابد و به‌راحتی ریخته‌گری می‌شود. گروه کارخانجات ابرش برای تولید شیرآلات و اتصالات خود از این آلیاژ استفاده می‌کند تا محصولی باکیفیت به مشتریان ارائه دهد. برای اطلاع از ویژگی‌های آلیاژ برنج در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شمش آلیاژ برنج در انتظار ذوب برای قالب شیرآلات و اتصالات

آلیاژ برنج

یکی از ویژگی‌های آلیاژ برنج مورداستفاده در ابرش، این است که به دلیل حضور مس در این ترکیب خاصیت میکروب زدایی پیدا کرده است و با استفاده از دستگاه‌های مخصوص مثل کوانتومتری، میزان سرب آلیاژ اندازه‌گیری می‌شود تا از حضور کم سرب و خالص‌بودن آلیاژ، ضرر احتمالی ناشی از سرب به بدن توسط جریان آب در شیر از بین برود.

فرایندهای شکل‌دهی این آلیاژ را می‌توان به دو نوع کلی طبقه‌بندی کرد: فرایندهایی که روی ماده در حالت مایع و آنهایی که روی ماده در حالت جامد انجام می‌شوند. فراوری مواد به شکل مایع معمولاً به‌عنوان ریخته‌گری است که ممکن است با فلزات، شیشه و سرامیک ترکیب شود. اکثر فرایندهای ریخته‌گری و قالب‌گیری دارای چهار مرحله اصلی هستند که شامل: (۱) ساختن الگوی دقیق قطعه  (۲) ساختن قالب از الگو، (۳) واردکردن مایع به داخل قالب و بعد حذف قسمت‌های اضافی از قالب (تراشکاری) است.

مواد مذاب شمش برنج در حال ریختن در قالب‌های شیرآلات

 

مواد در حالت جامد با اعمال نیرو یا فشار به اشکال دلخواه و مختلف درمی‌آیند. ماده‌ای که قرار است پردازش شود می‌تواند در شرایط نسبتاً سخت و پایدار به شکل‌هایی مانند نوار، ورق، گلوله یا پودر تبدیل شود. مواد جامد را می‌توان به‌صورت گرم یا سرد شکل داد. فراوری فلزات در حالت جامد را می‌توان به دو مرحله عمده تقسیم کرد: اول اینکه، مواد خام به شکل شمش، معمولاً با قالب‌گیری، آهنگری یا اکستروژن، به شکل‌ها و اندازه‌های کوچک‌تر تبدیل می‌شود. ثانیاً، این اشکال توسط یک یا چند فرایند شکل‌دهی سرد یا گرم به قطعات کوچک‌تر و یا بزرگ‌تر و در نهایت به محصولات نهایی تبدیل می‌شوند. منظور از فراوری گرم، ذوب، کوره و داغ کردن فلز است و منظور از فراوری سرد، تراشکاری، لحیم، برش و … می باشد.

 

یکی دیگر از تغییرات و انجام فرایند بر روی این فلز  “متصل‌کردن” است، فرایند اتصال گاهی به‌صورت دائمی مانند جوشکاری و گاهی به‌صورت موقت ماند مونتاژ است. این اعمال شامل جوشکاری، لحیم‌کاری، و چسب کاری و پیوند شیمیایی است. در اکثر فرایندهای اتصال، پیوند بین دو قطعه با استفاده از یک یا ترکیبی از سه نوع انرژی ایجاد می‌شود که این انرژی‌ها شامل حرارتی، شیمیایی یا مکانیکی است.

لوله‌هایی از جنس آلیاژ برنج باکیفیت

 

چرا شیرآلات با بدنه آلیاژ برنج انتخاب مناسب است؟

دلایل مهم برای انتخاب یک شیر آب با بدنه آلیاژ برنج و یا اتصالات برنج را در پایین گفته ایم، این موارد شامل:

  • قوی و بادوام

درحالی‌که ظاهر شیرآلات مانند رنگ و طرح آن برای شما قطعاً مهم است، باید توجه داشته باشید که ساختار داخلی چیزی است که در نهایت کیفیت آن را تعیین می‌کند. بدنه شیر آب باید با مواد باکیفیت و قوی ساخته شده باشد تا در طولانی‌مدت برای شما مورداستفاده قرار گیرد.

اگر به دنبال محصول کیفیت بالا با قیمت مناسب هستید، شیرهای آشپزخانه با بدنه برنجی پیشنهاد مناسبی است. وسایل ساخته شده از برنج برای چندین دهه دوام خواهند داشت و به‌راحتی می‌توانند در برابر فرسودگی و خوردگی که معمولاً برای شیرآلات پیش می‌آید، مقاومت کنند. برنج همچنین یکی از مقاوم‌ترین مواد در برابر خوردگی است. اگر منزل مسکونی شما آب سختی (پر از املاح و رسوب پذیری بالا) دارد استفاده از شیرآلات با بدنه آلیاژ برنج پیشنهاد مناسبی است.

اکثر شیرآلاتی که قیمت پایینی دارند احتمالاً از پلاستیک یا آلیاژ روی ساخته شده‌اند. شیرهای پلاستیکی دوام پایینی دارند؛ ولی شیرهای آلیاژ بادوام‌تر است و نسبت به پلاستیک گزینه بهتری هستند، اما زمانی که روکش آبکاری آنها فرسوده شود شروع به خوردگی می‌کند.

 

  • خاصیت ضد میکروب و باکتری

برنج به طور معمول رایج‌ترین ماده برای ساخت شیرآلات است و سال‌هاست که از آن برای شیرآلات آب آشامیدنی استفاده می‌شود. آلیاژ برنج در حالت جامد به دلیل داشتن فلز مس، به طور طبیعی میکروب‌کش است. رشد میکروارگانیسم‌های مضر را از بین می‌برد یا از بروز آن جلوگیری می‌کند. توجه داشته باشید آلیاژ برنج که توسط تولیدکننده‌های زیرزمینی استفاده می‌شود دارای ناخالصی و سرب زیاد است که وقتی جریان آب از آن بگذرد و به بدن برسد، آسیب می‌رساند. در گروه کارخانجات ابرش با استفاده از دستگاه کوانتومتری درصد ناخالصی و سرب آلیاژ برنج بررسی شده و در صورت بی‌کیفیت بودن شمش آلیاژ برنج از آن استفاده نخواهد شد.

مس موجود در برنج نیز ضد میکروب است، به این معنی که میکروب‌ها را در محل از بین می‌برد. مولکول‌های مس موجود در برنج قادر به تولید یون‌هایی هستند که به انواع خاصی از پروتئین‌ها در موجودات تک‌سلولی حمله می‌کنند و آن‌ها را فوراً می‌کشند. میکروب و باکتری در محیط غنی از مس قابل رشد نیست.

این خواص میکروب‌کشی و ضدمیکروبی، برنج و سایر فلزات مبتنی بر مس را به یک ماده عالی برای تصفیه آب، سیستم‌های بهداشتی، لوازم و وسایل مانند شیرآلات آشپزخانه تبدیل می‌کند. بر همین اساس تمامی شیرآلات بدنه برنج در گروه کارخانجات ابرش دارای تأییدیه سازمان غذا و دارو است. برای دیدن گواهی‌نامه‌های دریافتی این شرکت اینجا کلیک کنید.

 

  • تطبیق‌پذیری گسترده برای قطعات و اتصالات

برنج معمولاً برای اهداف مختلف استفاده می‌شود، ساختن تقریباً هر قسمت لوله‌کشی یا یراق‌آلات از این ماده آسان است. این امر تعویض قطعات شیرآلات را آسان و کارآمد می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، اتصالات برنجی را می‌توان در همه اندازه‌ها، شکل‌ها و عرض‌ها تولید کرد و می‌توان از آنها برای تغییر اندازه لوله‌ها استفاده کرد که انجام کار تأسیسات لوله‌کشی را آسان‌تر می‌کند.

وقتی صحبت از اتصالاتی می‌شود که به خم‌شدن یا شکل‌دادن اضافی نیاز دارند، برنج حرف اول را در شکل‌پذیری می‌زند. این امر تغییر آن را نسبت به لوله‌های فولادی یا آهنی آسان‌تر می‌کند. برای دیدن نمونه های اتصالات تولید شده در گروه کارخانجات ابرش اینجا کلیک کنید.

نمونه شیرآلات با بدنه آلیاژ برنج و آبکاری به روش PVD در گروه کارخانجات شیرآلات ابرش

کاربرد آلیاژ برنج

  • در صنعت شیرآلات ساختمانی و صنعتی استفاده می‌شود و می‌توان گفت مواد اولیه و بدنه برخی از شیرآلات از شمش برنج است.
  • در ساخت قطعات ساعت استفاده می‌شود. چون خاصیت غیر مغناطیسی دارد.
  • برای ساخت موتورهای دریایی و قطعات پمپ‌ها بسیار رایج است.
  • در ساخت آلات موسیقی مثل ساز بادی، هورن و … از استفاده می‌شود.
  • در ساخت پیچ‌ومهره و اتصالات از این آلیاژ استفاده می‌شود.
  • برنج به دلیل داشتن رنگ برنز در صنعت معماری و دکوراسیون قابل‌استفاده است.
  • از دیگر کاربردهای آن می‌توان به ساخت پنجره مشبک، جواهرسازی، بدنه خودکار، لوازم تزئینی، دستگیره‌ها و … اشاره کرد.

 

سخن پایانی

اینکه چه نوع شیرآلات را برای منزل خود انتخاب می‌کنید بسیار مهم است که بادوام باشد، استفاده از آن مطمئن و نصب آن آسان باشد.

حتماً قبل از بازدید از فروشگاه برای تهیه شیر آب موردعلاقه خود یا سفارش آنلاین، بررسی کنید که آیا فروشنده شیرآلات با بدنه آلیاژ برنجی را ارائه می‌دهد یا خیر. به‌این‌ترتیب، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که شیرآلات شما برای طولانی مدت کار می‌کند و ساختار داخلی آن مقاوم است .

گروه کارخانجات ابرش از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شیرآلات، اتصالات و شلنگ‌های پنج لایه در خاورمیانه است. ابرش با استفاده از آلیاژ برنج باکیفیت و مرغوب و ساختار مهندسی بر اساس تکنولوژی روز، شیرآلات با تنوع بالا را روانه بازار کرده است. شما می‌توانید برای دیدن نمونه‌های شیرآلات اینجا کلیک کنید.